اعضای کنسرسیوم

معرفی طرح

ثبت مشخصات عمومی ساختمان در

فراخوان اجرای طرح بهینه سازی و افزایش کارایی موتورخانه های اداری و مسکونی

 

به استحضار می‌رساند «توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های موجود کل کشور» در جلسه شورای اقتصاد مورخ ۵/۸/۱۳۹۳ به درخواست شماره ۲۲۴۷۹۹-۱/۱۵ وزارت نفت، به استناد بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳، مورد تایید قرار گرفته است.

اکنون اجرای این طرح در ۵۰۰ هزار موتورخانه‌‌ی واحدهای مسکونی و ۱۰۰ هزار موتورخانه‌ی واحدهای تجاری و اداری در دستور کار «شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت» قرار گرفته است. در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد به منظور فراهم کردن بررسی زیرساخت‌های لازم و چالش‌های احتمالی طرح مذکور، پروژه‌ای  با همین عنوان در ۲۰۰ واحد موتورخانه اداری .و مسکونی در شهر تهران اجرا نماید.

مقرر گردیده است که در این طرح پایلوت به منظور ارزیابی فنی و حقوقی مدل اجرایی بند ق، راهکارهای کم هزینه و زودبازده بهینه سازی در موتورخانه‌ها اجرا شود (این راهکارها شامل معاینه فنی موتورخانه و تنظیم مشعل، نصب سیستم کنترل هوشمند، ترمیم عایق کاری، نصب سیستم ضد رسوب الکترونیکی و نصب منبع انبساط عایق دار است)؛ و همزمان وضعیت عملکرد موتورخانه مورد پایش آنلاین قرار گیرد. (این پایش شامل ثبت و خوانش دما در نقاط مختلف شبکه تأسیسات، ثبت زمانهای روشن و خاموش بودن تجهیزات، ثبت تغییرات دمای محیط و فشار گاز ورودی و … است.)

با توجه به سابقه اجرای این راهکارها در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ملی گاز ایران، کنسرسیومی متشکل از چهار شرکت‌‌ «بهرشد»، «بهینه سازان صنعت تاسیسات»، «پیشران انرژی» و «مهرافروز قرین» (به عنوان پیش‌گامان اجرای هریک از راهکارها) اجرای این طرح را به عهده خواهند داشت.

شایان ذکر است که برای اجرای خدمات فوق ذکر در موتورخانه‌های منتخب هزینه‌ای از جانب مجری دریافت نخواهد شد.

در صورت تمایل به اجرای طرح در ساختمان مسکونی و یا محل کار خود فرم ثبت نام را به دقت تکمیل نموده و ارسال نمایید. با توجه به تعداد محدود ساختمان‌هایی که طرح به صورت رایگان در آنها انجام خواهد شد، این مجموعه تعهدی در قبال اجرای طرح در کلیه ساختمان‌های ثبت شده در سامانه نخواهد داشت. بدیهی است زمان ثبت نام، مشخصات عمومی ساختمان و ….  پارامترهای کلیدی در گزینش ساختمان‌های هدف خواهند بود.